Cod with Fennel and Potatoes- Rezeneli ve Patatesli Morina Tarifi*


In this recipe, all of the ingredients go into just one skillet — and come out as one delicious meal.( Bu tarifte, bütün malzemeler bir tavaya konur ve bir adet lezzetli yemek ortaya çıkar.)

Ingredients- Malzemeler

Serves 4 ( 4 kişilik)

 • 1 tablespoon olive oil ( 1 yemek kaşığı zeytinyağı)
 • 1 small onion, diced ( 1 küçük soğan, doğranmış)
 • 3 cloves garlic, minced ( 3 diş sarımsak, kıyılmış)
 • 1 fennel bulb, trimmed, and cut into 1/2-inch pieces (reserve fronds for garnish) ( 1 rezene kökü, temizlenmiş şekilde 1er cmlik parçalar halinde kesilir)
 • 1 pound russet potatoes, peeled, halved lengthwise, and thinly sliced (  yarım kilo soyulmuş, boylamasına ikiye bölünmüş ve ince ince kesilmiş rustik papates)
 • 1 can reduced-sodium chicken broth (  1 ktu sodyumu azaltılmış tavuk suyu)
 • 2 tablespoons tomato paste ( 2 yemek kaşığı domates salçası)
 • 3 strips orange zest, 1/2-inch-wide ( 3 şerit portakal kabuğu , 1 cm genişliğinde)
 • Coarse salt ( deniz tuzu)
 • 4 skinless, boneless cod fillets, (6 ounces each) ( 4 adet soyulmuş ve kılçıkları alınmış morina filetosu- her biri  15şer gramlık-)

Directions- Yapılışı

 1. In a 12-inch skillet, heat oil over medium heat. Add onion and garlic. Cook, stirring frequently until onion is soft, about 7 minutes. Add tomato paste; stirring to combine. Add fennel, potatoes, chicken broth or water, and orange zest; season with salt and pepper; stirring to combine. Cover, and simmer until vegetables are tender, about 10 minutes.( 20 cmlik bir tavada, zeytinyağını orta ateşte ısıtın. Soağan ve sarımsakları ekleyin. Soğanlar yumuşayana dek arasıra karıştırarak ortalam 7 dakika boyunca pişirin. Domates salçasını ekleyip karıştırın. Rezene, patates, tavuk suyu( noraml su da olur) ve portakal kabuklarını ekleyin. Tuz ve karabiberle çeşnilendirin ve karıştırın. Kapapını kapatarak  sebzeler yumuşayana dek 10 dakika kadar orta ateşte kaynatın.)
 2. Season fish with salt and pepper. Place on top of vegetables in skillet; reduce heat. Cover; simmer until fish is opaque throughout, 8 to 10 minutes. Serve with chopped reserved fennel fronds.( Balığı tuz ve karabiberle çeşnileyin. Tavanın içindeki sebzelerin üzerine yerleştirin ve ateşi kısın. Kapağını kapatıp balık tamamen pişene dek ortalam 8-10 dk. kadar  kayatın. )

*http://www.marthastewart.com/recipe/cod-with-fennel-and-potatoes

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: